Vaktija Pljevlja na našoj stranici je usklađena sa vaktijom IZ. Možete biti sigurni da je tačna i ispravna.
Vaktija Pljevlja je raspored islamskih dnevnih molitvi za svaki dan i naznaka za početak i završetak posta u vremenu kada nastupi mjesec Ramazan.
Kada vjernik stupa u namaz mora znati da li je nastupilo namasko vrijeme, a da bi znao tačno vrijeme on će pogledati namaska vremena na vaktiji.
VAKTIJA PLJEVLJA – HISTORIJA
Pre invazije grka u prvom vijeku pre nove ere. u ovom kraju su živeli ilirska plemena. Na ruševinama starog grada, grci su osnovali grad, koji je postao kulturnim centrom Dalmacije. Na njegovim ruševinama pronađene su mnoge vrijednosti: nakit, staklo i keramičke vaze.
U VI. sloveni su osvojili ove teritorije i se pojavio grad Bereznica. Grad je dobio ime po reci, koja prolazi kroz grad. Kasnije Bereznica je postala jedan od glavnih gradova srpske države Raške. Kroz grad je prolazio glavni put od Dubrovnika, Trsta i Kotora do Carigrada, Sarajeva i Beograda. 1338. godine otvorena je prva carina. Sadašnje ime je grad Pljevlja ima od 14. vijeka. Prema istorijskim podacima, grad je dobio ime u čast plodnosti zemljišta na prostoru manastira na kojem su se uzgajali usjevi. Dva veka kasnije, grad su osvojili turci i preimenovali u Taslidža. Tokom njihove vladavine, izgrađeni su vodeni i kanalizacijski sistemi, izgrađene su džamije, fontane i vrtovi. 1569.g. izgrađena je Husein-pašina džamija , koja je remek-delo istočne arhitekture.
1878. godine Pljevlja su bili pod opsadom Austrije, ušla je vojska od 5000 vojnika sa ženama i djecom. Tokom vladavine austrijanca, grad je pretvoren u moderan zapadni grad sa hotelima, knjižarama i pozorištem. Otvorene su prve moderne apoteke, foto studio, bolnica, pivara. 1913.g. grad je postao dio Kraljevine Crne Gore, a nakon Prvog svjetskog rata – dio jugoslovenskog kraljevstva. Posle Drugog svjetskog rata, od 1945. godine, je ušao u sastav Crne Gore.
Pljevlja su takođe jedna od glavnih pokretačkih snaga crnogorske ekonomije – ovde ima elektrana, deponije uglja, olova i cinka. U gradu je dobro razvijena drvna industrija, proizvodnja poljoprivrede i sira. U ovom regionu postoji veliki broj šuma, što doprinosi razvoju ekološkog i zimskog turizma.
U Pljevljama je jedina elektrana u zemlji koja obezbeđuje polovinu stanovništva energijom. Da li želite da probate poznati pljevaljski sir, koji se smatra delikatesom? Onda slobodno posetite ovaj prelep grad.
VAKTIJA PLJEVLJA – ZNAMENITOSTI
U gradu Pljevlja se snažno prepletene islamske i hrišćanske religije. Simboli grada su dva kulturna, istorijska i arheološka spomenika: manastir Svete Trojice i Husein-pašina džamija.
Nekoliko vijekova manastir Svete Trojice bio je jedan od glavnih centara duhovnog, obrazovnog i kulturnog života na sjevernom dijelu Crne Gore. Ovo je naročito bilo očigledno tokom godina turske vladavine. Tačan datum izgradnje manastira nije sačuvan, ali se može pripisati različitim izvorima 15. vijeka. Dokumentarska uspomena se nalazi u 1537. godine. Manastir je dobio svoje sadašnje obrise u 16. vijeku i, uz sve naknadne promjene nije izgubio tradicionalni izgled. Crkva Svete Trojice sagrađena je u 16. vijeku igumanom manastira Visarionom. Glavna crkva manastira je ukrašena bogatim oštrim rezbarijama, karakterističnim za arhitektonski stil Raške. Ovaj hram sa velikim tremom i slikarstvom na zidovima je stvarao najpoznatiji balkanski majstor, Strahinja Budimljanin. Već nekoliko vekova ovde su bili radionice za pisanje knjiga. Svaki od ovih folianta, opremljen ilustracijama manastirskih ikona slikara, bio je pravo umetničko delo. Neke od njih, kao i retke kopije prvih štampanih publikacija, koje i dalje očuvane. Pored književnih bogatstava u hramu nalazi se veličanstvena kolekcija ikona, skupa stara crkvena posuda i mnoge druge neprocenjive svetinje.
Doći manastira, koji je udaljen oko dva kilometra od Pljevlia, je jednostavno. Od grada do njega ima pešačka staza. Monasi su srečni svim posjetiteljima, a hodočasnici iz različitih zemalja često ostaju prespavati ili odmoriti u gostoljubivom manastiru.
Jednim od najznačajnijih spomenika od perioda vladavine Osmanskog carstva se smatra Husein-pašina džamija, koja sagrađena u 16. vijeku. Džamija je izgrađena između 1573-1594 g. Ona je dobila ime u čast Husein-paše Boljanića, koji je rođen u selu Boljianić kod Pljevalja i dobio je autoritet kod turaka u Carigradu. On je dao glavni doprinos ove izgradnje. Za izgradnju džamije korišćen je sivi neobrađeni kamen, koji je potom ukrašen malim ukrasom. Kvadratna osnova krunisana je na četiri stuba velikom kupolom u centru i tri malih sa strane. Zgrada džamije ima 25 prozora. Na južnoj strani nalazi se minaret visine 42 m, koji se pojavio ovde 1911. godine na mjestu prvog, uništenog munjom. Ovo je najviši minaret na Balkanu.
Unutrašnja dekoracija džamije je bogata u lepoti i dizajnu – zidovi i plafoni su u klasičnom turskom stilu sa cvetnim šarama i frazama iz Kurana, to je jedna od najboljih radova islamske kaligrafije XVI vijeka. Pod džamije je ukrašen sa originalnim tepihom 1573. godine, iz Egipta, dimenzija 10×10 m. U džamiji Husein Paša danas se nalaze mnoge vredne knjige i drevne rukopise, kao što je Kuran XVIII vijeka u kožnom povezu obima 233 stranica, ispunjenom arapskim pismom i ukrašenim sa 352 pozlaćene minijature.
Vaktija Pljevlja je raspored dnevnih molitvi za svaki dan i naznaka za početak i završetak posta za vrijem Ramazana. Ako vas zanimaju vaktije za druge gradove posjetite stranice: Vaktija Srebrenik, Živinice vaktija, Gračanica vaktija, vaktija Gradačac, Banovići vaktija, Kalesija vaktija i vaktija Brčko.